Skip links
+90 850 304 02 40

Çözüm Hattı

destek@helimore.com

7/24 Online Destek

Dron Ehliyet Türleri ve Kullanım Alanları

İnsansız Hava Aracı Nedir?

İnsansız hava araçları (İHA) olarak bilinen dronlar, boyutları, ağırlıkları, donanımları ve bu doğrultuda da kullanım alanları çeşitlilik gösterebilen hava araçlarıdır. Genel olarak tanımlamak gerekirse, dronlar yüksek maliyet gerektiren arazi uçuşlarında, can ve mal kaybı riskinin olduğu koşullarda, ticari amaçlarla pek çok sektörde ve kurumda ve elbette hobi amaçlı aktivitelerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

İnsansız Hava Aracı (İHA) Ehliyeti Nedir?

İnsansız hava aracı olarak anılan dronların yaygınlaşması ile birlikte farklı yaş gruplarından birçok insan dronlara ilgi göstermeye ve dron sahibi olmaya başlamıştır. Bu yaygın kullanımdan dolayı dronların yol açabileceği tehlike, zayiat veya olası olumsuz durumların ortadan kaldırılması amacıyla geçtiğimiz yıllarda dron kullanımına bazı düzenlemeler ve sınırlamalar getirilmiştir. Bu düzenlemelerden en önemlisini dron kullanmaya başlamadan önce sahip olunması gereken dron ehliyeti olmuştur.

Dron ehliyeti farklı ağırlık ve boyutlardaki dronlara göre değişiklik göstermektedir. Ehliyet türleri: İHA-0, İHA-1, İHA-2 ve İHA-3 şeklinde sınıflandırılmıştır.

İnsansız Hava Aracı Ehliyet Türleri

 

İHA-0 : İHA 0 dron ehliyeti, 500 gram dahil en fazla 4 kg ağırlıktaki dron türlerini kullanmanıza izin veren dron ehliyeti türüdür.

İHA-1 : İHA 1 dron ehliyeti, 500 gram dahil en fazla 25 kg ağırlıktaki dron türlerini kullanmanıza izin veren dron ehliyeti türüdür.

İHA-0 ve İHA-1 eğitimleri sonrasında İHA-2 ve İHA-3 eğitimleri gelmektedir. Bu tür 2 ve 3 sınıfında bulunan dron ehliyeti eğitimleri yaklaşık 4  hafta sürmektedir. Maliyeti ise 15000 diğer ehliyet türlerine oranla oldukça yüksektir.

İHA-2 : Azami kalkış ağırlığı 25 kg (dâhil) ile 150 kg arasında ticari amaçlı insansız hava aracı  (İHA-2) kullanacak pilotların, ulusal ve uluslararası sivil havacılık otoritelerinin düzenlemelerine uygun biçimde, havacılık emniyeti bilinciyle eğitim almalarını ve sertifikalandırılmalarını sağlamaktır.

Neden İHA Ehliyeti Almalıyım?

Azami kalkış ağırlığı 500 gramdan daha az olan bir insansız hava aracı ile uçuş yapacaksanız herhangi bir ehliyete ihtiyacınız yoktur. Bu ağırlıkta olan insansız hava aracınızı herhangi bir ehliyete ihtiyaç duymadan, sadece yeşil bölgelerde ve kapalı alanlarda kullanabilirsiniz. Ancak kullanacağınız insansız hava aracı 500 gramın üzerinde bir ağırlığa sahipse ya da insansız hava aracınızı ticari amaçlarla kullanmak istiyorsanız hava aracınızın ağırlığına uygun olan İHA ehliyetini almanız gerekmektedir. Bu tip ticari İHA ehliyetlerinin eğitim süresi ehliyetin türüne göre değişmekle birlikte eğitim alma zorunluluğu bulunmaktadır. Eğitiminizi SHGM’nin yetkilendirdiği eğitim kuruluşlarından ve Helimore Havacılık’tan alabilirsiniz.

İHA Ehliyeti Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İHA-0 sınıfı pilotlar en az 12 yaşında ve İHA-1 sınıfı pilotlar en az 15 yaşında olmalıdır.

Bir insansız hava aracı ehliyeti almak için gerekli belgeler:

  •         Nüfus cüzdanı fotokopisi
  •         3 adet fotoğraf
  •         Adli Sicil belgesi
  •         İkametgâh belgesi
  •         “B Sınıfı Sürücü Olabilir” ibareli sağlık raporu (Aile hekimlerinden)
  •         18 yaşından küçükler için ileride doğabilecek hukuki ve cezai sorumlulukları kabul ettiklerine dair kanuni mümessillerince noterde tasdiklenmiş taahhütname gerekmektedir.

Belgelerini tedarik eden kişiler başvurularını rahatlıkla yapabilirler.

Tüm bu ehliyet türlerini ve gerekli bilgileri aşağıda yer alan tablomuz aracılığıyla inceleyebilirsiniz.

 

Hangi dron ehliyetini alacağınıza karar veremiyorsanız firmamızla iletişim kurabilir, danışmanlarımız aracılığıyla size en uygun ehliyeti seçebilirsiniz.

-Helimore Havacılık

Yorum yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır.
+
Mesaj gönder
Canlı Destek
Merhaba 👋
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?